МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

7 август 2018

Скопје - Прес-конференција на шефот на кабинетот на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски во врска со Јавниот повик за доставување понуди за интерес за купување земјоделско земјиште во државна сопственост под оранжерии и помошни објекти во функција на оранжеријата. (Министерство за земјоделство/11:00)

Скопје - Средба со новинарите во Град Скопје на која ќе се објаснат деталите поврзани со распишаниот оглас за проектот „Социо-образовни придобивки преку поддршка на ранливите категории граѓани на територија на Град Скопје”, со кој се предвидува ангажирање на лица со скратено работно време за период од девет месеци. (Град Скопје, Сала за состаноци на градоначалникот/10:30)

Делчево - Бизнис форум во рамки на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“ во организација на општина Делчево. (Ресторан „Либеро“/19:00)

Охрид - Прес-конференција за театарската претстава „Девојчето со жиците“ од Марјан Неќак и Маја Хрговиќ што ќе се одигра на фестивалот „Охридско лето“. (Кафетерија „Ликвид“/11:00)

Охрид - Изложба на ракописи и епиграфски споменици „Македонска писменост. Од доаѓањето на Св. Климент во Македонија до потпаѓањето на Самоиловото царство под византиска власт (886-1018)“ на акад. Ѓорги Поп-Атанасов. (Куќа на Уранија/19:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...