МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

22 август 2018 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Сала 4/12:00)

Скопје -  Прес-конференција на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на МЕР АД Скопје, Бајрам Реџепи. (Медиа центар на Владата на РМ/10:00)

Скопје - Министерот за образование и наука Арбер Адеми ќе присуствува на промоција и пуштање во употреба на две фотоволтаични централи. (Простории на ФЕИТ/11:00)

Скопје - Конститутивна седница на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со попреченост во Република Македонија. (Влада на РМ/17:00 - изјава за медиумите на координаторот на Националното Координативно тело Спасе Додевски/16:30)

Скопје - Седница на Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. (Конференциска сала на АВМУ/14:30)

Скопје - Трибина на ДОМ и Европската зелена партија на тема „Придобивки од членството во ЕУ“. (х. Холидеј Ин/14:00)

Струга - Прес конференција на добитникот на Златен венец на СВП за 2018 година Адам Загајевски. (х. Дрим-Пијано Бар/12:30)

Струга - Официјално отворање на Струшките вечери на поезијата.(Пред плато на Дом на поезија/20:30)

- Меѓународно поетско читање „Поетски меридијани“. (Пред плато  Дом на поезија/21:00)

Скопје - Отворање изложба на дигитални принтови од Кирил Василев насловена „Мостри на една случајност“. (Музеј на град Скопје/20:00)

 

__________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ