• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

23 август 2018

Скопје - Седница на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство. (Собрание на РМ,Сала 4/11:00) 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика. (Собрание на РМ, Сала 10/12:00) 

Врапчиште - Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и градоначалникот на општина Врапчиште Исен Шабани ќе го означат почетокот на градежните работи за канализациската мрежа во село Добридол. (11:30, изјави за медиуми/11:40) 

Скопје - Прес-конференција на портпаролите на Владата, Миле Бошњаковски и Муамет Хоџа за одлуките од 84. владина седница. (Медиа центар на Владата на РМ/12:00)

Скопје - Меѓународна конференција „Одржливо лидерство и промоција на првата генерација учесници во програмата „Одржливо лидерство во Македонија“. (Економски факултет, Сала за состаноци/12:00)

Скопје - Подготвителна седница на Регулаторната комисија за енергетика на која ќе се разгледува Предлог-тарифниот систем за продажба на електрична енергија на потрошувачите кои ги снабдува универзалниот снабдувач и снабдувачот во краен случај. (РКЕ/12:00) 

Скопје - Промоција на публикацијата „Невидливо насилство: Стории од редакциите”. (ЕУ Инфо центар/12:00)

Скопје - Прва средба на специјалисти и семејства на пациенти со спинална мускулна атрофија (СМА) во Македонија и одбележување на месецот на СМА. (х. „Порта“, Стар Аеродром/12:30)

Скопје - Седница на Советот на Град Скопје. (Град Скопје, барака 13, Сала на Советот/11:00)

Скопје - Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев ќе одржи прес-конференција по повод почетокот на 11. Карпошово културно лето. (плато во ТЦ Лептокарија/12:00)

Скопје - Прес-конференција на граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“. (пред зграда на Влада на РМ/12:30)

Битола - Прес-конференција на 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. (Центар за култура/12:00)

Скопје - Прес-конференција на граѓанската платформа „Мрдни со прст“ по повод 13. фестивал за современи ументости АКТО. (Јавна соба/11:00)

Скопје - Прес конференција за светската, европската и македонската премиера на играниот филм „Ругање со Христос“. (Кинотека на Македонија, Кино сала/12:00)

Скопје - Книжевен разговор со словенечката писателка Габриела Бабник. (книжарница Антолог/20:00)

Прилеп - Поетска вечер „Поезија на пат“. (Центар за култура „Марко Цепенков“/20:30) 

Скопје - Почнува 39. Меѓународен студенски фолклорен фестивал на солидарноста. (ТЦ Лептокарија/20:30)

Њујорк - Проектот „Hip Hop Made in Macedonia“ во Македонскиот културен центар (MC Gallery).

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...

Парче килибар тешко 1,8 килограми пронајдено во Калининград

Парче килибар тешко 1,8 килограми е пронајдено во ...