• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

25 август 2018

Струга/Охрид - Струшки вечери на поезијата. 

- Поетско кафе со добитникот на „Златен Венец“ на СВП за 2018 година, Адам Загајевски (Летна тераса, Хотел Дрим/10:00)

- Симпозиум „Изгубено/најдено во преводот“. (Пијано бар, Хотел Дрим/11:30)

 Охрид - Поетски портрет на поетот-лауреат на „Златен венц на СВП 2018“ (Црква „Св. Софија“/20:30)

Битола - Завршува 13. издание на Фестивалот за современи уметности АКТО.

Охрид - 32. Охридски пливачки маратон. (Почеток пристаниште кај Свети Наум/12:00)

________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...