МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

26 август 2018 

Скопје - Доделување на државната награда „Мајка Тереза“ (Собрание на Република Македонија - Свечена кристална сала /12:00)

Скопје - Традиционална манифестација „Денови на Св. Мајка Тереза“ организирано од граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“

- Положување цвеќе на спомен плочата на местото на нејзината родна куќа како и на споменикот во Феудална кула (10:00)

- Отворање ликовна изложба во Дом на АРМ (11:00)

Струга - Меѓународно поетско читање „Мостови“ и врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ на Струшките вечери на поезијата. (Мост на поезијата /20:30)

 

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...