МИА најави - свет

МИА најави - свет

28 Август 2018

Отава - Канадската министерка за надворешни работи Кристија Фрајланд, која е главен преговарач на Канада за Северноамериканскиот трговски договор, ќе отпатува во Вашингтон.

Копенхаген – Францускиот претседател Емануел Макрон во официјална посета на Данска.

Берлин – Средба на германската канцеларка Ангела Меркел со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Милано – Средба меѓу италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Детроит – Арета Френклин ќе биде погребана.

Њујорк – Советот за безбедност на ОН ќе ја разгледа хуманитарната криза во Сирија.

Кејп Таун – Британската премиерка Тереза Меј во посета на Јужна Кореја.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...