• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

1 септември 2018

Скопје - Министерот за дијаспора Едмонд Адеми во посета на Германија и Австрија. 

Скопје - Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов ќе го означи почетокот на кампањата за бесплатно микрочипирање на домашните миленици кучиња и мачки. (Универзитетска Ветеринарна болница - Факултет за ветеринарна медицина Скопје/11:00) 

Скопје - Прес-конференција по повод акцијата за чистење на територијата на Општина Чаир. (Општина Чаир/10:45)

Скопје - Предучилишна забава во Зоолошката градина во Скопје. (12:00-14:00)

Скопје - „Ден на отворени врати“ во Гете-институтот. (Гете институт/10:00)

Струмица - Мјузикл „Коштана“ на Силви Бенд. (Дом на културата „Антон Панов“/21:00)

Скопје - Велосипедска тура од Скопје до Богомила по повод Денот на независноста - 8 Септември. (Почеток плоштад Македонија/9:30) 

- Референдум 2018: 

Дојран/Валандово - Коалицијата „Изелзи ЗА европска Македонија“ организира трибини во Дојран, (12:30) и во Валандово (14:30/Градски парк Пеонија).

Скопје - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ќе го предводи караванот разговори со граѓаните „Твојот глас“ кој почнува во општина Чаир. (Општина Чаир/13:00/Изјава за медиумите на вицепремиерот Османи/12:50)

Скопје - Пратеникот Самка Ибраимовски ќе ја започне кампањата за референдумот за името. (Шуто Оризари/Митинг/19:30) 

___________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ