МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

3 септември 2018
 
Скопје - Собранието на Република Македонија ќе ги одржи 58. и 32. седница. (12:00/12:15) 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. (Собрание на РМ, Сала 4/10:00) 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Собрание на РМ, Сала „Борис Трајковски“/11:00)

Скопје - Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за образование и наука Арбер Адеми ќе го посети ОУ „Ацо Шопов“ во општина Бутел (12:30) по повод почетокот на новата учебна 2018/2019 година. Претходно (9:00) министерот Адеми ќе го посети ОУ „Никола Вапцаров“ во општина Чаир. 

Скопје - Прес-конференција на министерот за култура Асаф Адеми.  (Простории на Министерството/15:00)

Скопје - Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ организира научна трибина на тема „Договорот меѓу Грција и 'Втората страна': Пандорина кутија или излез од лавиринтот“. (Филозофски факултет, Сала за состаноци/10:00)

Скопје - Факултетот за безбедност и Фондацијата „Конрад Аденауер ќе ги промовираат Индексот на безбедност и најновите резултати од истражувањето за безбедносните предизвици на Република Македонија. (Порта Македонија/10:00)
 
Скопје Институтот за европска политика, Институтот за демократија „Социетас цивилис" и Центарот за економски анализи во соработка со Аспен институтот од Берлин организираат тркалезна маса „Евроатлантска иднина за Македонија?". (х. „Мериот“/15:00)
 
Приштина - Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и претседателот на Стопанската комора на Косово Берат Рукичи организираат работна средба меѓу двете комори и претставници на  бизнис заедниците на двете земји. злез на завршениот дел од автопатот во близина на селото Доганај/10:00)
 
Тетово Одделот за образование на Алијансата за Албанците ќе одржи прес - конференција. (Седиште на партијата/12:00) 

Скопје - Град Скопје организира јавна дебата за изградбата на гасоводот на Водно. (Сала за седници на Совет на Град Скопје/13:00)

Скопје - Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев ќе се обрати на приредбата по повод прием на првачињата во основните училишта од Општина Карпош. (Спортска сала на ООУ „Јан Амос Коменски”/8:30)

Скопје - По повод почетокот на кампањата за поголема безбедност на учениците во Општина Кисела Вода, градоначалникот Филип Темелковски ќе подели едукативен материјал. (ОУ „Кирил Пејчиновиќ“/9:30)

Скопје - Градоначалникот Златко Марин и директорите на „Паркови и зеленило“ и „Комунална хигиена“, Адриан Муча и Абдусамет Шабани, ќе дадат изјави за медиумите по повод акцијата за чистење на Општина Аеродром. (Парк меѓу кулите на улица „Бојмија“ во близина на Железничка станица, зад зградата на „Неоком“/11:00)

Скопје - Изјава за медиумите на претседателот на Единствена Македонија  Јанко Бачев. (Пред седиштето на партијата на ул. „Даме Груев“ бр. 10/10:00)

Скопје - Проекција на бугарско-македонската копродукција „Височините“ во Кинотека на Македонија. (20:00)

Астана - Камерниот оркестар на Македонската филхармонија гостува во Казахстан.

Битола - Почнува Меѓународното графичко триенале. (Завод и Музеј/12:00)

Битола - Промоција на документарен филм „Уметникот од фронтот -Валентин“. (Центар за култура, мала сала/19:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...