• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Нови контејнери за селекција на стакло поставени во повеќе градови

Нови контејнери за селекција на стакло поставени во повеќе градови

Скопје, 3 февруари 2018 (МИА) - Нови контејнери за селекција на стаклен отпад, т.н. зелени контејнери се поставени во Скопје, Прилеп, Охрид, Струга, Струмица, Штип и во Велес, соопшти компанијата „Пакомак“, која ги повикува жителите да се приклучат на еко-мисијата и да ги користат што е можно почесто. 

- Во повеќе акции за спроведување стаклен отпад од домовите, реализирани во Охрид, Прилеп и во Скопје - во населбите Козле, Тафталиџе и Аеродром, досега се собрани повеќе од 90 000 шишиња, тегли и друг стаклен амбалажен отпад, инфирмира компанијата. вг/хс/18:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...