• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Еколошка акција „Не валкај-разубави-Ден за Велес“

Еколошка акција „Не валкај-разубави-Ден за Велес“

Велес  10 март 2018 (МИА) - Општина Велес денеска  организира голема еколошка акција  за чистење на градот под мотото „Не валкај-разубави-Ден за Велес“.

Акцијата се организира заедно со ЈКП „Дервен“, основните и средните училишта, урбаните заедници, општинската организација на Црвен крст, ТППЕ-Велес-Територијалната противпожарна единица  Велес, Центарот за управување со кризи и со повеќе граѓански организации.

Планирани се три собирни пунктови: во близина на Стар мост, на градскиот стадион и на игралиштето во населба „Тунел“. Акцијата ќе се одвива на локациите: ул.„Димко Најдов“, ул. „Луј Пастер“, на градскиот фудбалски стадион и на ул. Благој Ѓорев“.

Заради високиот водостој на Вардар ќе се избегнуваат крајбрежните појаси покрај реката за да не дојде до некои несакани последици.ад/лв/09:04

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...