• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Еко-маскенбал во ОУ „Јан Амос Коменски”

Еко-маскенбал во ОУ „Јан Амос Коменски”

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Во основното училиште „Јан Амос Коменски” денеска ќе се одржи Еко-маскенбал, во организација на Општина Карпош и колективниот постапувач „Нула Отпад”.

Заинтересираните ученици од сите основни училишта од Карпош ќе може да се претстават со маска изработена од е - отпад во која е вклучен стар и неисправен електронски и електричен уред.

Целта на настанот е да се подигне јавната свест кај најмладите, за правилно искористување на отпадот и негова селекција.

За најдобрите три маски „Нула Отпад” обезбеди награди: мобилен телефон, паметен часовник и слушалки. мч/са/07:44

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...