• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Трибина за заштита на Шар Планина

Трибина за заштита на Шар Планина

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Во Врапиште денеска ќе се одржи трибина на тема „Креирање на заедничка визија за Шар Планина“ во организација на платформата „Пријатели на Шара“.

Ова е трета од серијата трибини што се одржуваат во сите шест општини во регионот на Шар Планина во рамки на активностите на Платформата „Пријатели на Шара“ поддржани од ИПА 2 механизмот и Канцеларијата на ГИЗ во Скопје. 

Целта е заеднички да се разговара за иднината на Шар Планина и заштитата на природата и да се креира заедничка визија за овој регион. На трибината се очекува да бидат најавени активностите за креирање на советодавно тело за Шар Планина кое ќе биде составено од заинтересирани страни од сите шест општини. бак/07:25

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.