• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Макрдаули: „Југохром“ се обврза да постави филтри, наша задача е да ги провериме

Макрдаули: „Југохром“ се обврза да постави филтри, наша задача е да ги провериме

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Согласно задачите кои ги има добиено во рамки на оперативниот план, компанијата „Југохром“ се обврза да ги постави филтрите. Нашата задача како Министерство за животна средина и просторно планирање е да провериме дали тие се согласно стандардите што се предвидени и тука завршува нашиот дел во овој момент. 

Ова денеска го изјави заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, одговарајќи на новинарско прашање. 

- Откако ќе добиеме повторна информација од страна на компанијата и ново аплицирање, нашите служби ќе отидат и да го проверат тоа. Владата дава поддршка, но не можам точно да ви кажам колку тоа финансиски го направивме, рече Макрадули. 

Министерството за животната средина и просторно планирање е домаќин на третата официјална посета од Европската агенција за животна средина – ЕЕА. мд/дма/13:48

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...