• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Намалена работата на македонските градежници во странство

Намалена работата на македонските градежници во странство

Скопје, 16 ноември 2017 (МИА) -  Во периодот јануари – септември годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2.303.553.000 денари, што е за 16,6 проценти  помалку во споредба со истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во првите девет месеци од годинава, градежната оператива од   Македонија  во странство извршила градежни  работи во вкупна вредност од 1. 237. 687.000 денари, што е за 38,8 проценти помалку во споредба со истиот период  од претходната година. Во тој период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Холандија.лв/сд/14:03

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.