РКЕ ќе го разгледува Предлог-тарифникот за продажба на струја преку универзален снабдувач

РКЕ ќе го разгледува Предлог-тарифникот за продажба на струја преку универзален снабдувач

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Регулатрната комисија за енергетика денеска ќе одржи подготвителна седница на која ќе го разгледува Предлог-тарифниот систем за продажба на електрична енергија на потрошувачите кои ги снабдува универзалниот снабдувач и снабдувачот во краен случај.

Владата на вчерашната седница донесе решение за формирање Комисија за спроведување на постапка за избор на универзален снабдувач, која треба да ја спроведе на постапката за избор и најдоцна до 3 септември годинава да го достави јавниот повик и тендерската документација до Владата на усвојување.

Согласно новиот Закон за енергетика, универзалниот снабдувач ќе биде задолжен по регулирана цена да ги снабдува со електрична енергија тарифните потрошувачи кои нема да излезат на слободниот пазар по 1 јануари 2019 година. вј/са/07:33

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...