• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) – За над 20 ученици од втората генерација во специјализираната ЕВН паралелка во СЕТУ „Михајло Пупин“ – Скопје почна учебната година. Тие официјално седнаа во специјалниот кабинет, оформен за потребите на проектот „20-20-20“.

На првиот училишен ден на сите ученици од средното електротехничко училиште, им се обрати претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Штефан Петер, кој им порача дека направиле добар избор и им посака успех во учењето.

- Овие ученици денес инвестираат во нивната иднина. Тие одлучија да научат да работат, а да научиш како се работи денес, значи подобра иднина утре. За три години ќе ги вработуваме како електромонтери, но ова не значи дека ќе останат на таа позиција цел живот. Тие може да напредуваат во кариерата и да продолжат како специјалисти и проект инженери или пак еден ден да станат и технички директор на ЕВН. Се е возможно, рече Петер.

Со проектот „20-20-20“ е планирано дваесетина средношколци од секоја генерација, кои ќе покажат најдобар успех и ќе стекнат најмногу знаење, да добијат можност за вработување во ЕВН Македонија и загарантирана нето месечна плата од 20.000 денари. Тие ја следат наставата во училиштето и посетуваат практикантска работа во ЕВН Македонија. вј/скс/15:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Се вљубил на прв поглед, му го дала бројот, а потоа му го украле телефонот

Британецот Ден Милингтон на Ибица запознал девојка...

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...