• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира нова дигитална алатка со која се овозможува брз и едноставен пристап до услугите што ги нуди.

Порталот е наменет за 530 издавачи, односно 70.000 сопственици на хартии од вредност.

На промоцијата најавено е обраќање на извршната директорка на Централниот депозитар за хартии од вредност Даринка Дамјановиќ, како и на Фади Алрајес од Европската банка за обнова и развој од Лондон и на Наум Рибароски од Канцеларијата на ЕБОР во Скопје. бак/са/07:39

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ