• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

МЗ набавува 12 амбулантни возила за ИМП, а уште три се очекуваат од донација

МЗ набавува 12 амбулантни возила за ИМП, а уште три се очекуваат од донација

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Министерството за здравство почна јавна набавка на 12 амбулантни возила за Итната медицинска помош, а дополнително се очекуваат уште три возила за ИМП од донација во следниот период.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил. 

Ова ќе значи зголемување на капацитетите на здравствените установи со возила за ИМП, кои ќе бидат распределени во установите каде е најкритична состојбата и каде недостигаат. рп/скс/14:27

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...