• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Се спојуваат здравствени домови и болници за полесно работење и услуги

Се спојуваат здравствени домови и болници за полесно работење и услуги

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Имплементираме план за рационализација и спојување на здравствените домови и болници во градовите каде тоа може да се направи. Веќе ја завршивме постапката на спојување на Здравствениот дом и болницата во Кочани, а понатаму ќе следат Дебар и Гевгелија, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Посочи дека цел е да се олесни работата, поради тоа што сите тие институции имаат недостиг од кадар во дејноста што ја пружаат кон пациентите во самото населено место, и во Службата за Итна медицинска помош.

- Со спојување на институциите се олеснува работата на докторите поради тоа што ќе се надополнуваат во тимови кои пружаат услуга кон граѓаните во населеното место, но посебно во екипите за Итна медицинска помош. Дополнително се олеснува услугата и кон пациентите кои не се оптоваруваат со дополнителни упати и административни процедури кога одат од болница во Здравствениот дом, рече Филипче.

Додаде дека работат паралелно на проект заедно со агенциите на ОН за подобрување на патронажните сервиси и домашната нега. рп/сд/15:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ