Во јануари 66,8 отсто од потрошената струја од домашни извори

Во јануари 66,8 отсто од потрошената струја од домашни извори

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - Македонија во јануари годинава вкупно потрошила 763.508 мегават часови електрична енергија, 39,347 милиони нормални метри кубни природен гас, 414.291 тон јаглен и 63.301 тон нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 66,8 отсто од потрошената електрична енергија е од дамашно производство, а 98,5 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја. вј/скс/13:37

### 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.