• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

АД ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 1.235.808 евра

 АД ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 1.235.808 евра

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - АД Електрани на Македонија соопшти дека во текот на вчерашниот ден продал вишоци електрична енергија во количина од 24.480 мегават-часови за сума од 1.235.808 евра.

- Продадените вишоци се „базна” и „врвна” електрична енергија за јуни 2018 година.  Продажбата е извршена по просечна цена од 50.48 евра по мегават-час. За споредба, на HUPX (унгарската берза на електрична енергија), цената за базна енергија изнесува 44,94 евра/мегавати, додека за врвна изнесува 54,27, соопшти АД ЕЛЕМ. 

Нова продажба на вишоци електрична енергија произведени од АД ЕЛЕМ е закажана за 5 јуни, на која ќе бидат понудени 57.360 мегавати за јули, август и септември 2018. хс/ сд/12:57

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...