РКЕ ќе разгледува решенија за производители на струја од обновливи извори

РКЕ ќе разгледува решенија за производители на струја од обновливи извори

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика денеска на подготвителна седница ќе разгледа две предлог решенија за стекнување привремен статус на повластени производители на електрична енергија произведена од обновливи извори на енергија.

На седницата треба да бидат разгледани Предлог - решението за термоелектроцентрали на биомаса „Нимекс Енергетика“, на ДПТУ НИМЕКС СА Александар и други ДОО увоз – извоз Скопје, и  „МАНД“, на ДПТУ МАНД интернешнл ДООЕЛ експорт импорт Скопје, со седишта во општините Аеродром и Центар. лв/бак/07:37

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот н...