ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

Скопје, 6 јули 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ на 4 јули годинава четврти пат на аукција продаде вишоци на електрична енергија. Се продадоа 35.400 мегават часови во износ од 2.079.000 евра. Просечната цена што ја постигнавме на оваа акукција беше 58,73 eвра за мегават час. Ова денеска го изјави директорот за производство на АД ЕЛЕМ, Благојче Трповски.

- Продажбата беше поделена на два лота. Во првиот лот се продаваше електрична енергија за август, се работи за дневна електрична енергија од 8 до 20 часот само во работните денови. За тој дел почетната цена на аукцијата беше околу 62 евра, учествуваа седум компании на наддавањето и како конечно се постигна највиска цена од 65 евра за мегават час, рече Трповски. 

Тој информира дека во вториот лот се продавала електрична енергија како базна за септември, немало многу наддавања и постигнале едно евро над почетната цена на аукцијата или електричната енергија се продала за 54,85 eвра за мегават час. 

На четирите аукции на кои АД ЕЛЕМ спроведе продажба на  електрична енергија од почетокот на годинава продадени се 205.560 мегават часа и вкупниот приход на компанијата е 10.799.558 евра. 

- Изминатите неколку години или немаше продажба на електрична енергија или беше многу мала продажбата, почесто имаше набавка. Ова го сметаме за успех на ова раководство во компанијата, посочи  Трповски и најави дека планираат да продолжат со ова темпо и оти годинава имаат планирано можни продажби на електрична енергија. мд/скс/12:24

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...