ЕВН ќе го одбележи денот на раѓањето на Никола Тесла

ЕВН ќе го одбележи денот на раѓањето на Никола Тесла

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - ЕВН Македонија денеска ќе го одбележи денот на раѓањето на научникот и пронаоѓач Никола Тесла.

Денот ќе се прослави во првиот изложбен центар за електрична енегија „Матка“ со над 150 деца од различни возрасти, кои претходно се пријавија за учество.

Тие ќе бидат дел од креативни и интерактивни работилници, предавања и научни експерименти и подобро ќе се запознаат со животот и делото на Никола Тесла. скс/бак/07:30

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...