• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Скопје, 23 јули 2018 (МИА) - Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на Еуросупер БС 95 изнесува 71 денар за литар, а Еуросупер БС 98 ќе се продава за 73 денари за литар. Екстралесното масло за домаќинство  ќе чини за 51,5 денари за литар, додека новата цена на  Еуродизелот (Д-Е V) изнесува 62,5 денари. 

Малопродажната цена на мазутот М -1 НС се намалува за 0,81 денари  за килограм и новата цена на овој енергенс ќе изнесува 33,897 денари.

Намалувањето  на малопродажните цени на нафтените деривати во просек е за 1,96 проценти. РКЕ ја донесе одлуката врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.лв/са/12:49

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ