• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Блок 2 на Термоелектраната „Битола” денеска повторно е ставен во функција, по 47 дена редовен ремонт.

- Во утринските часови, постројката беше синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем и ги испорача првите количини електрична енергија по пауза од месец и пол, соопшти АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола. 

По редовниот ремонт на Блок 2 на Термоелектраната Битола, се вели во соопштението, следуваат ремонтни активности на Блок 3 што ќе траат до 15 октомври.

Претходно, во периодот од 10 мај до 25 јули годинава беше направен капитален ремонт на Блок 1 на РЕК Битола. вј/скс/14:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...