• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Се чисти коритото на Вардар во Скопје

Се чисти коритото на Вардар во Скопје

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Екипи на ЈП Улици и патишта Скопје го чистат коритото на Вардар, согласно со Програмата за негово одржување како и на притоките на Вардар -  реките Серава, Лепенец, Треска и на отворените канали на подрачјето на Град Скопје за 2018 година.

Вардар во Скопје

- На потегот од мостот „Гоце Делчев“ до полигонот под Кале, екипите рачно ја чистат нискостеблеста вегетација од косините и од кејот на реката Вардар, а со багери машински се чисти и коритото од градежен шут и од наносите на надојдените води од обилните врнежи од дожд. Рачното чистење на вегетацијата, како и машинското чистење на минор коритото на реката Вардар, во централното градско подрачје ќе продолжи и во текот на наредните денови, соопшти Град Скопје. хс/ сд/13:00

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...

Парче килибар тешко 1,8 килограми пронајдено во Калининград

Парче килибар тешко 1,8 килограми е пронајдено во ...