• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Во Скопје утре ќе се прска против комарци

Во Скопје утре ќе се прска против комарци

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Третата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши утре, додека четвртата фаза од терестричната дезинсекција против возрасни форми на комарци ќе почне в понеделник, информираат од Град Скопје.

- Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши утре во раните утрински часови, а терестричната дезинсекција против ларви од комарци во текот на денот. Терестричната дезинсекција, пак, против возрасни форми на комарци, ќе почне в понеделник и ќе заврши најдоцна до петок на 7 септември, соопшти Град Скопје.

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионското прскање ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција.

Градските власти ги повикуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите. вј/сд/10:47

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ