„Поезија на пат“ во Прилеп со учесници од СВП

„Поезија на пат“ во Прилеп со учесници од СВП

Прилеп, 23 август 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер ќе се одржи поетската вечер „Поезија на пат“. Поезија ќе читаат годинашните учесници на Струшките вечери на поезијата (СВП): Владимир Левчев од Бугарија, Мартин Глаз Серуп од Данска, Козмин Перта од Романија и Хусеин Хабаш од Курдистан.

Поетите гости ќе ја претстават својата поезија на мајчиниот јазик, а потоа актер/водител ќе ја пренесе на македонски јазик.

На поетската вечер ќе биде претставена и поезијата на добитникот на „Златниот венец“ на СВП, поетот Адам Загајевски.

Целта на манифестацијата е афирмација и промоција на поезијата низ градовите во земјата, односно прослава на врвната светска поезија, преку учество на значајни поети. ем/мч/07:40

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...