Претставен проектот „Анатомија на векот“ на уметникот Наневски во Прилеп

Претставен проектот „Анатомија на векот“ на уметникот Наневски во Прилеп

Прилеп, 8 септември 2018 (МИА) - Видео проектот „Анатомија на векот“ од уметникот Гоце Наневски синоќа беше промовиран во киното „Мис Стон“ при Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп.

Проектот е поддржан од Министерството за култура во годинашната програма за работа на Центарот за култура „Марко Цепенков“.

Авторот Наневски вели дека се обидува да ги лоцира состојбите и проблемите во општеството.

- „Анатомијата на векот“ е генерално длабоко ангажиран проект што го истражува човечкиот век на постоење. Го истражува феноменот на раѓањето на човекот низ различните профили на професионалци, ја истражува судбината на најранливата категорија граѓани – Ромите. Ја истражува легендата за вампирите преку еден социјално-политички ангажиран аспект. „Анатомија на векот“ е анализа на човечкиот живот во оваа локална средина која е длабоко испреплетена со политички и социјални проблеми. Сместено во една рамка се обидувам да ги лоцирам проблемите во општеството, изјави авторот Наневски.

Трите индивидуални видеа во проектот имаат концепциско-документарен карактер. Аспектот на интервју е клучниот двигател во модулирањето на овие посебни тематски микронаративи. Изборот на вистинските говорници го надополнува сижето и му дава звучност и слоевитост на експликативниот контекст.

Наневски во оваа трилогија е социјално-политички ангажиран. Неговиот јазик не е буквален и директен, не е априорна реакција и критика на актуелното секојдневие, туку преку малите суштествени наративи со многу генерална конотација укажува на мошне клучни деформации на општествената свест.

Уметникот Гоце Наневски е роден во Скопје. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во класата на професор Васил Василев, а магистрирал вајарство. Од 2004 работи на Факултетот за ликовнио уметности како вонреден професор по предметите вајање, вајарски техники и цртање. На ФЛУ бил продекан за настава од 2012 до 2016 година. Наневски зад себе има бројни самостојни и групни изложби во земјава и странство. ем/мд/10:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...