• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Отворена изложба на уметникот Лена Ѓуриќ

Отворена изложба на уметникот Лена Ѓуриќ

Берово, 11 септември 2018 (МИА) - Во Берово синоќа беше отворена изложба на слики во техника масло на платно со мотиви инспирирани од убавините на светот, подготвена од уметникот Лена Ѓуриќ од Свети Николе. Сликите се изложени во комплексот Аурора, а изложбата ја отвори градоначалникот на Општина Берово, Звонко Пекевски.
 
- Посебно сум почестен со изборот овој настан да се случи токму во Берово и особено ми е драго што на оваа изложба се забележува дека природните богатства во нашето гратче може да бидат инспиративен мотив во некое од изложените уметнички дела, рече Пекевски.
 
Македонскиот уметник Лена Ѓуриќ повеќе од 30 години живее и твори во Париз, а со изложбата првпат се претставува во Берово.
 
- Во моите слики кои се со наративни содржини и со впечатлива колоритност е содржана тријадата која ја чинат сетилата, емоциите и интелектот, нешто без кое ниту едно уметничко создавање не е можно, вели Ѓуриќ.
 
Во рамки на изложбата во Берово, беа претставени 30 слики во техника масло на платно и акварел.вс/скс/08:44

###


 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ