• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Делчево, 12 септември 2018 (МИА) - Македонскиот сатиричар кој живее и твори во Делчево, Миле Ѓорѓијоски е овогодинешен победник на најистакнатиот фестивал на хумор и сатира на Балканот – „Белосветски фестивал за хумор и сатира“ во Шабац, Република Србија. Фестивалот се одржува во рамки на манифестацијата „Шабачка чивијада” од 13 до 15 септември.

– Чест ми е што по вторпат победувам на ваков реномиран фестивал каде конкуренцијата секогаш е голема. Оваа година учествував со афоризми на различни теми од обични преку политички и еротски до детски. Афоризмите се специјално направени за фестивалот и истите ќе бидат промовирани на главната вечер во четврток, истакна Ѓорѓијоски.

Традиционалната манифестација која ги негува хуморот и сатирата овој септември ќе се организира по јубилеен 50-ти пат. Годинава учество зеле околу 150 сатиричари од целиот Балкан, а пристигнати биле над 2.500 афоризми. Ѓоргијоски е единствениот Македонец кој двапати издвојувал победа, прв пат победил во 2012 година. вс/ев/18:56

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...