• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Честитка од Партијата за движење на Турците по повод Денот на независноста

Честитка од Партијата за движење на Турците по повод Денот на независноста

Скопје, 8 септември 2018

Пред дваесет и седум години ѓраганите со голем ентузијазам, храброст и одлучност гласаа за независна и суверена Република Македонија. Денес, на овој значаен ден, нашата Македонија се наоѓа на чекор до ширум отворените порти на НАТО и ЕУ. Сонот кој го живееме повеќе од четврт век е на дофат.

Граѓаните кои пред дваесет и седум години положија еден огромен демократски и патриотски тест спремни се истото да го сторат и на 30-ти септември. Ние, Турската заедница во Македонија и во 1991-та, а и сега максимално се залагаме за остварување на државните и националните интереси.

Евроатлантската интеграција не само што ќе значи заокружување на главната стратешка цел, туку ќе значи мир, економска, културна благосостојба за сите граѓани, а со тоа и исполнување на аманетот на претходните генерации.

Да живее европска Македонија!


Енес Ибрахим, претседател на Партијата за движење на Турците 

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...