• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Дарко Каевски нов претседател на Социјалдемократската младина на Македонија

Дарко Каевски нов претседател на Социјалдемократската младина на Македонија

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Социјалдемократската младина на Македонија денеска на конвенција го избра Дарко Каевски за нов претседател.

Каевски беше единствен кандидат, а тој доаѓа на местото на досегашниот претседател Стефан Богоевски.

Тој рече дека младите се за европска Македонија и оти тоа ќе го покажат на 30 септември.

- Пред нас се клучни денови за нашата иднина. Имаме историска шанса да ја обезбедиме иднината како полноправна земја членка на НАТО, а потоа и на Европската унија. За тоа е потребен успешен референдум на кој граѓаните ќе се определат За европска Македонија, истакна Каевски. бак/18:55

###

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...