• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Јанушев во Берово: Со договорот со Грција ги губиме јазикот и идентитетот

Јанушев во Берово: Со договорот со Грција ги губиме јазикот и идентитетот

Берово, 9 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вечерва беше во Берово каде имаше средба со граѓани со кои разговараше за договорот со Грција.

Пред жителите на Берово, Јанушев рече дека договорот со Грција е капитулантски и оти не треба да се поддржи.

- Гледаме дека преку кампањата која е спонзорирана со државни пари од државниот врв сакаат да прикажат дека патот кон Европската унија и НАТО се единственото нешто коешто се случува во овој момент, што е апсолутно неточно, бидејќи единствено нешто што се случува и што го губиме во овој момент како држава и како нација се името и идентитетот, рече Јанушев.

Додаде дека граѓаните се незадоволни од неисполнетите ветувања на власта и оти Берово е град каде масовно се иселуваат луѓето. - Само во последните две недели се иселени 16 семејства, рече Јанушев. вс/бак/20:25

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...

Парче килибар тешко 1,8 килограми пронајдено во Калининград

Парче килибар тешко 1,8 килограми е пронајдено во ...