• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

„Документо“: Атина испратила демарш до Вашингтон за изјавата на Мичел

„Документо“: Атина испратила демарш до Вашингтон за изјавата на Мичел

Атина, 10 септември 2018 (МИА) - Строг демарш до САД за изјавата на американскиот помошник-државен секретар Вес Мичел, во врска со името на ПЈРМ, упати Министерството за надворешни работи на Грција, пишува грчкиот весник „Документо“ и открива дека официјална Атина минатиот месец реагирала за говорот на Мичел во Комитетот за надворешни односи на американскиот сенат.

- На Балканот, американската дипломатија одигра водечка улога во решавањето на грчко-македонскиот спор за името, е спорниот дел од говорот на Мичел на 21 август, за кој реагирало грчкото МНР, според весникот.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Документо“ пишува дека реакцијата од Грција била брза и експресна, а Мичел му се извинил на Коѕијас.

- Според добро информирани владини извори, по демаршот господинот Мичел се чини дека му се извини на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас. Атина, на која особено и пречеше оваа изјава на американскиот функционер, наводно инсистираше, потенцирајќи и го тоа на американската страна, дека е неприфатлив фактот како „архитект“ на решавањето на проблемот да се појавува Вашингтон, од моментот кога договорот можеше да се постигне, благодарение на упорните напори на грчката дипломатија и уште повеќе, без Грција да биде на располагање да прифати каков било притисок од САД или од други западни или источни престолнини, пишува весникот.

Како што вчера објави МИА, за евентуални притисоци за постигнување договор, грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во рамките на Меѓународниот саем во Солун, рече дека „со апсолутна искреност и со апсолутна сигурност“ може да каже дека никој ниту ја вознемирил ниту ја притиснал Грција за конкретното прашање, туку едноставно со промената на власта кај нас се отворила единствена можност за разговори.ср/са/10:28

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...