• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

СДСМ: Незаконското прислушување заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција

СДСМ: Незаконското прислушување заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција

Скопје, 10 септември 2018

Масовното прислушување на граѓаните беше одлика на ВМРО-ДПМНЕ и тоа време е завршено со нивното заминување во опозиција.

Нема повеќе незаконско прислушување на граѓаните и кршење на нивните права,  човековите права и слободи се гарантирани и почитувани, а надлежните институции постапуваат во служба на законите.

Надлежните институции експресно реагираа, се истражува случајот со градоначалникот на Демир Хисар низ соодветна законска постапка. Истрагата ќе ги даде сите одговори, вклучително и прашањето за евентуална одговорност.

Времето на неказнивост, протекционизам и селективна правда заврши со заминување од власт на ВМРО-ДПМНЕ. 

Денес Македонија е правна држава во која никој не e над законите и тие важат за сите подеднакво. Секој кој постапува незаконски одговара за своите постапки без разлика на неговата етничка, верска, политичка или каква било припадност.

Центар за комуникации на СДСМ

____________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

                   

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ