Усвоен 4. Национален акциски план за отворено владино партнерство

Усвоен 4. Национален акциски план за отворено владино партнерство

Скопје, 11 септември 2018 (МИА)  - Министерството за информатичко општество и администрација до крајот на месецов треба да формира работна група за примена на четвртиот Национален акциски план за отворено владино партнерство за периодот 2018-2020 година, што го усвои Владата на денешната седница.

- Новиот документ вклучува широк спектар на активности кои Владата ќе ги преземе во следните две години со цел да се зајакнат, продлабочат и прошират напорите за унапредување на транспарентноста на власта, подобрување на ефективноста на институционалните механизми за пристап до информации, пристап до правда, фискална транспарентност, управувањето со податоците и чувањето регистри во државните и во јавните институции, како и зголемување на стандардите за интегритет и поголем пристап до технологија за сите граѓани на Република Македонија, соопшти владината прес-служба.

Првиот Национален акциски план за отворено владино партнерство беше усвоен во 2012 година.лв/хс/18:01

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...