Франција ќе потроши 3,6 милијарди евра за обнова на воени сателити

Франција ќе потроши 3,6 милијарди евра за обнова на воени сателити

Париз, 10 септември 2018 (МИА) - Франција ќе инвестира 3,6 милијарди евра за обнова и модернизација на воени сателити за да ја заштити својата мрежа од потенцијално непријателско шпионирање, изјави француската министерка за вооружени сили Флоранс Парли.

- Ќе инсталираме камери за надзор за нашите сателити, така ќе знаеме кој ни се доближува,  додаде Парли.

Франција минатата година откри обиди на Русија да пресретне комуникации од воен сателит, кој француската и италијанската армија го користат за безбедни врски, инфомира министерката. јт/07:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ