• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Тачи ќе се сретне со политичките лидери од Прешевската Долина

Тачи ќе се сретне со политичките лидери од Прешевската Долина

Приштина, 10 септември 2018 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи ќе се сретне денеска со лидерите на албанските политички субјекти од Прешевската Долина, односно од Прешево, Медвеѓа и Бујановац, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста ја објави кабинетот на Тачи, кој информира дека по средбата ќе следи конференција за медиуми.

Косовскиот претседател последните недели интензивно ја промовира идејата за „корекција на границата“ со Србија, односно за припојување на Першевската Долина кон Косово, на што остро се спротивставуваат опозициските и дел од владејачките партии на косовските Албанци, како и најголемиот дел од меѓународниот фактор. иа/сп/09:24

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...