Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна

Москва, 11 септември 2018 (МИА) - Во рускиот Источен воен округ почнаа најголемите воени вежби во историјата на постсоветска Русија, јави агенцијата ДПА.

Во вежбите „Исток-2018“ во рускиот Далечен исток учествуваат 300.000 војници, повеќе од 1.000 авиони, хеликоптери и дронови, 36.000 тенкови, оклопни транспортери и други оклопни возила, како и 80 бродови и помошни објекти, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството прецизира дека ова се најголемите воени вежби во Русија од 1981 година.

Вежбите ќе траат до 17 септември, а во нив учествуваат и воени единици од Кина и Монголија. јт/07:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...