• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во една година во Мексико биле убиени 175 политичари

Во една година во Мексико биле убиени 175 политичари

Мексико Сити, 11 септември 2018 (МИА) - Во изминатите 12 месеци во Мексико биле убиени 175 политичари, соопшти аналитичката агенција Етелект.

Покрај убиствата, забележани се уште 850 напади врз политичари, особено во пресрет на изборите во јули.

Но, и по изборите пресметките продолжуваат - во изминатите два месеци биле убиени 21 политичар, а забележани се уште 63 политички мотивирани напади.

Последниот ваков напад е убиството на штотуку избран градоначалник во северната област Чиуауа. цч/сп/09:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...