• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Сеул ги повика САД и Северна Кореја да направат храбар чекор кон мирот

Сеул ги повика САД и Северна Кореја да направат храбар чекор кон мирот

Сеул, 11 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Јужна Кореја Мун Џе-ин денеска ги повика Пјонгјанг и Вашингтон да преземат храбри чекори за да се стави крај на кризата околу севернокорејската нуклеарна програма и се понуди да биде посредник во нивните контакти.

Мун, кој оваа година трипати се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, повика на траен мир на Корејскиот Полуостров со уништување на нуклеарното оружје.

- Северна Кореја треба да го уништи своето нуклеарно оружје, а САД да преземат соодветни чекори да возвратат на тој потег. Во овој процес, двете земји треба да ја надминат длабоко вкоренетата меѓусебна недоверба, изјави Мун. цч/сп/12:00

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...