• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Најпрометен аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон во Атланта, со 104 милиони патници годишно.

Аеродромот во Атланта веќе неколку години е водечки по бројот на патници во светот, покажува најновото истражување за најпрометни аеродроми.

Втор е аеродромот во Пекинг, низ кој минатата година поминале 95,8 милиони патници, а трет тој во Дубаи со 88,2 милиона.

Според истажувањето, следи токискиот аеродром Ханеда со 85,4 милиони и аеродромот во Лос Анџелес со 84,6 милиони. Потоа се аеродромите во Чикаго и Лондон.

Во Европа најпрометен е Хитроу во Лондон со 78 милиони патници, што на светско ниво го става на седмото место.

Оваа состојба наскоро би можела да се смени бидејќи во светот се градат неколку мега аеродроми, како во Пекинг и Истанбул, кои ќе имаат капацитет да примат многу повеќе патници. паг/сп/13:32

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...

Берт Рејнолдс и оставил се на својата внука

Актерот Берт Рејнолдс, кој неодамна почина во Флор...