• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Рјабков: Заканата на САД дека ќе употребат сила кон Сирија е уцена

Рјабков: Заканата на САД дека ќе употребат сила кон Сирија е уцена

Москва, 11 септември 2018 (МИА) - Заканите на Вашингтон дека ќе употреби сила против Сирија се дел од уценувачка политика, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

- Тоа е апсолутно политика на закани и уцени, истакна Рјабков.

Тој наведе дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претходно сигнализирала дека ќе го обвини Дамаск доколку се повтори некаков инцидент со употреба на токсични агенси или хлор.

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џон Болтон вчера изјави дека САД, Британија и Франција се договориле за „многу посилен одговор во споредба со претходните воздушни напади, доколку сириската влада повторно употреби хемиско оружје“. јт/12:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...