• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Најмалку 20 жртви во напад во авганистанската провинција Нангархар

Најмалку 20 жртви во напад во авганистанската провинција Нангархар

Кабул, 11 септември 2018 (МИА) – Најмалку 20 лица се убиени во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во авганистанската провинција Нангархар.

Цел на нападот била група демонстранти кои бокирале магистрален пат што го поврзува Џалалабад и градот Торхам кој се наоѓа на границата со Пакистан.

Авганистанската полиција соопшти дека протестот бил против локален полициски началник. Не е јасно дали напаѓачот знаел зошто протестирале луѓето што ги нападнал.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот. јт/13:35

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...