• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

НАТО ги оквалификува воените вежби на Русија како подготовка за голем конфликт

НАТО ги оквалификува воените вежби на Русија како подготовка за голем конфликт

Брисел, 11 септември 2018 (МИА) – НАТО денеска предупреди дека Русија се подготвува за голем конфликт, јави ДПА.

– Воените вежби демонстрираат фокусирање на Русија врз маневри за голем конфликт, нагласува во изјава портпаролката на НАТО, Оана Лунџеску.

– Тие вежби се дел од модел што го надгледуваме извесно време – посамоуверена Русија, која значително зголемува буџет за одбрана и воено присуство...Во изминатите години сме сведоци на воено присуство на Русија вклучително во реоните на Балтичкото и Црното Море како и во Медитеранот, се додава во изјавата.

Русија почна денеска еднонеделни воени вежби, најголеми од Студената војна досега и во маневрите учествуваат над 300.000 војници, вклучително и од Кина и Монголија.зш/15:07

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...