Скат: Договор за Косово сѐ уште е можен

Скат: Договор за Косово сѐ уште е можен

Белград, 11 септември 2018 (МИА)  - Договор за Косово сѐ уште е можен, оцени американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скат, и истакна дека за негова имплементација би била важна поддршката од САД, Германија и од Русија.

- Мислам дека сѐ уште е можен договор за Косово и се надевам дека лидерите во регионот ќе продолжат понатаму, бидејќи имаме можност да изградиме регион заснован на мир, стабилност и просперитет, рече Скат.

Тој додаде дека Белград и Приштина треба да дојдат до договор за Косово и дека само таков договор ќе биде траен. Скат прецизира дека поддршката од САД, Русија и од Германија би била важна за имплементација за таков договор.

Американскиот амбасадор додаде дека Русија и понатаму е дестабилизирачки фактор на Балканот  и оти постои несогласување меѓу САД и Русија за многу прашања, но двете држави се подготвени за соработка кога интересите им се совпаѓаат.

- Кога станува збор за стабилноста во овој регион, мислам дека нашите интереси се совпаѓаат, нагласи Скат. ссм/зш/16:20

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот н...