По Харадинај, и Тачи го одликува амбасадорот на САД Грег Делави

По Харадинај, и Тачи го одликува амбасадорот на САД Грег Делави

Приштина, 12 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи утрово го одликува амбасадорот на САД Грег Делави со Орденот на 10-годишнината на Независноста на Косово. Орденот на Делави му се доделува на крајот на неговата дипломатска служба во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

- Орденот на Десетгодишнината на Независноста денеска му го доделив на еден посебен пријател на Косово. Американскиот амбасадор Грег Делави ја завршува дипломатската служба во Косово. Незапирливо, во овие три години, тој се преокупира и помогна во секој процес низ кој помина нашата земја. Благодариме за службата, за критиките и за постојаните совети амбасадоре Делави. Косово ја цени високо Вашата поддршка, напиша Тачи на Фејсбук

Претходно, пред петнаесетина дена, американскиот амбасадор беше одликуван и од премиерот Рамуш Харадинај, кој му го додели орденот „Златна карта на Косово“, за неговиот досегашен придонес за Косово.

На Делави наскоро му завршува мандатот во Косово, а американскиот претседател веќе го номинира Филип Коснет за негов наследник. иа/цч/10:30

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...