Трамп потпиша указ за санкции при мешање од странство во американски избори

Трамп потпиша указ за санкции при мешање од странство во американски избори

Вашингтон, 12 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за одговорности за мешање во избори во САД, изјави денеска советникот на Трамп за национална безбеднот, Џон Болтон.

- Претседателот Трамп го потпиша указот. Наскоро ќе биде објавен, изјави Болтон, пренесува БТА.

Документот предвидува воведуавње сакнции за странски лица и органзиации кои специјалните служби ќе ги осомничат за мешање во избори преку кибер напади или на кој било друг начин. Во указот не се споменуваат конкретни држави бидејќи според Болтон, „заканите за изборите доаѓаат од неколку извори“. Тој потсети дека администрацијата неколку пати соопштила за знаци за мешање на Русија, но и Кина и Северна Кореја во изборите. ссм/19:29

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ